Do czego służy bidet?

Historia bidetów.
Bidety powstały we Francji około siedemnastego wieku. Początkowo były to misy na nóżkach, których zastosowanie było przeróżne. Myto w nich wąsy, brody, ręce i twarz. Wówczas stały one w sypialniach. Do łazienek przeniosły się, dopiero gdy zmieniono ich funkcję, czyli zaczęto się w nich podmywać. Zaczęły one mieć wygodny kształt przypominający małego konika. Stawano okrakiem nad bidetem i podmywano się ręka. Z czasem, gdy podłączono je do kanalizacji, bidety zaczęto montować znacznie niżej, a mycie następuje za pomocą strumienia wody.
Nowoczesne bidety.
Nowoczesne bidety mają podobny kształt do misy toalety. Często też są sprzedawane w kompletach, dzięki czemu są podobne, ładnie razem wyglądają i korzystanie z nich jest wygodne. Sposób tryskania wodą z bidetu może być różny. Może on posiadać kranik jak w zlewie, wysuwaną końcówkę natryskującą do góry, kilka cienkich strumieni wody i wiele innych. Misy bidetu zazwyczaj są ceramiczne. Jakość ceramiki determinuje cenę bidetu. Te tańsze zrobione są z fajansu, a najdroższe z porcelany. Mogą być podwieszane lub stojące.
Istnieją bidety w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu moc strumienia można ustawiać poprzez naciśnięcie guzika. Baterie w bidecie są dosyć podobne, do tych na zlewach. Mogą być wyłącznie z zimną wodą, z zimną i ciepło oraz termostatyczne, czyli ustawiające temperaturę wody zgodnie z naszymi założeniami. Hitem w Japonii stało się połączenie bidetu z toaletą. Wygląda to tak, że do normalnej muszli wbudowano natrysk, jak w bidecie. Sterowanie jest oczywiście za pomocą elektronicznego panelu. Większość bidetów dostępnych na rynku jest biała, jednak można dostać też kolorowe, wzorzyste i zdobione. Oczywiście tego typu modele są dużo droższe. Ceny bidetów są różne w zależności od materiałów, z jakich są wykonane, rodzaju baterii, elektroniki, zdobień, kształtu itp. Najpopularniejsze modele są dostępne w cenach od dwustu złotych, do ponad tysiąca złotych. Ekscentryczne bidety robione na zamówienie, mogą kosztować parę, a nawet paręnaście tysięcy złotych.
Montaż bidetów.
Bidety stojące montuje się podobnie jak toaletę, czyli używa się śrub i przykręca misę do podłogi. Bidety wiszące wymagają zamontowania stelaża w ścianie. Po umocowaniu stelaża można obudować go płytą gipsowo - kartonową, następnie wygładzić powierzchnię cekolem, a potem użyć tapety, farby lub płytek.
Montując bidet, musimy pamiętać o tym, by znajdował się blisko toalety, jednak nie bliżej, niż około dwadzieścia - trzydzieści centymetrów. Tylko wówczas będzie się z niego wygodnie korzystało. Przed bidetem powinna być przestrzeń około siedemdziesięciu centymetrów, natomiast wysokość zmontowania bidetu powinna być podobna do wysokości używanej przez nas toalety. Jednak im ktoś jest wyższy, powinien zamontować bidet nieco wyżej, im ktoś jest niższy, nieco niżej. Zazwyczaj bidety montuje się na wysokości około czterdziestu do czterdziestu pięciu centymetrów.
Do czego wykorzystuje się bidet?
Bidet ułatwia higienę miejsc intymnych. Sprawia, że możemy myć się, bez konieczności rozbierania się i wchodzenia pod prysznic. Dodatkowo jest bardzo wygodny w użyciu, co sprawia, że możemy z niego korzystać bardzo często. Wielu ludzi stosuje bidet również jak jeden z kranów. Myją tam buty, we Włoszech popularne jest mycie nóg w bidecie, kiedyś w bidetach kąpano dzieci. Jak widać, na przestrzeni lat znalazły szereg zastosowań i nie służą wyłącznie do podmywania się. Wiele osób boi się montować bidet, bo nie są przyzwyczajeni do jego stosowania. Kiedyś nie montowano ich w łazienkach, budowano niezwykle małe pomieszczenia przeznaczone na łazienkę, gdzie na bidet nie było już miejsca. Jednak dzisiaj ludzie coraz częściej przekonują się do pomysłu korzystania z tego urządzenia. Planując remont łazienki, od razu starają się zagospodarować miejsce również na bidet. W efekcie tego stosują bidet wielokrotnie każdego dnia i nie wyobrażają sobie codziennej toalety bez niego. Warto użyć chociaż raz tego urządzenia, by się do niego przekonać. Ze względu na dostępność przeróżnych modeli, kształtów i kolorów, bidety łatwo jest wkomponować w naszą łazienkę tak, by wyglądała ładnie, stylowo i nowocześnie. W wielu krajach bidety są bardzo oczywistym wyborem. Na przykład we Włoszech i Portugalii można je spotkać w prawie każdym domu. We Francji, z której pochodzą, nie są już tak popularne, jak w Grecji, czy Hiszpanii. Ciężko jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego w niektórych krajach są niezwykle powszechna, a w innych są rzadkością.