Kiedy chcemy zakupić nowy grzejnik do mieszkania albo też po prostu decydujemy się dokładny remont domu, stajemy przed nie lada wyborem - jaki grzejnik wybrać do domu? Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Standardowo najbardziej popularny jest grzejnik aluminiowy albo też grzejnik stalowy. Który z nich się lepiej sprawdzi? Jakie są wady i zalety tych dwóch grzejników?
Grzejnik stalowy - najważniejsze informacje
Zacznijmy od opisania pokrótce grzejników stalowych Występują one zazwyczaj w dwóch formach - albo jako grzejnik i płytowe składające z kilku warstw płyt albo też jako grzejniki członowe. Czasem także niektórzy producenci dodatkowo decydują się również na wypuszczenie na rynek grzejników rurowych stalowych czy specjalnych łazienkowych.
Najczęstszym jednak rodzajem grzejników stalowych są grzejniki płytowe. Warto już na początku dodać, że ich doskonałą zaletą jest to, że nadają się one świetnie do montażu w przypadku tradycyjnego ogrzewania grawitacyjnego. Co więcej, takie płyty sprzedawane są naprawdę w bardzo wielu rozmiarach, a także nawet i odcieniach kolorystycznych. W związku z tym grzejniki stalowe płytowe raz, że można bardzo dokładnie dopasować do pomieszczenia pod kątem wielkości a co za tym idzie - spodziewanej mocy grzejnika, jak również możliwa jest bardzo ładna, estetyczna i komponująca się z pomieszczeniem aranżacja takiego grzejnika. Zaletą tego typu grzejników jest także to, że umożliwiają one znaczne zwiększenie mocy i są bardzo efektywne, jeśli chodzi o stopień ogrzewania. Jeśli bowiem mamy małą przestrzeń, to wystarczy w zasadzie dodać drugą albo i nawet trzecią płytę i gotowe! Oczywiście są one także proste w obsłudze.
Mniej popularne w przypadku grzejników stalowych są właśnie grzejniki członowe. Na co zresztą wskazuje ich nazwa-nie składają się one z jednej części. Co istotne — tu także możemy fajne regulować temperaturę i moc grzejnika w razie czego odłączając albo i podłączając dodatkowe człony. Warto jednak jeszcze podkreślić, że jeśli w mieszkaniu mieliśmy stare grzejniki żeliwne, a nie chcemy za bardzo zmieniać instalacji, to grzejniki stalowe niejako nadają się tak po prostu do podpięcia.
Czy grzejniki stalowe posiadają w ogóle jakieś wady? Niestety tak. Przede wszystkim są one ciągle dość wrażliwe na jakość wody w instalacji. Ponadto nie nadają się do instalacji wykonanych w systemie otwartym. Konieczne jest także zamontowanie bariery antydyfuzyjnej.
grzejnik aluminiowy- wady i zalety
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że standardowo grzejniki aluminiowe to grzejniki czołowe, skręcane. Co je wyróżnia? Na pewno wyjątkowa lekkość, która sprawia, że można je podwiesić w zasadzie na każdej ścianie, nawet na tej, na której z zasady nie powinno wisieć nic ciężkiego. Grzejniki te, tak samo jak grzejniki stalowe, charakteryzują się automatyczną regulacją temperatury. To zasadniczo duża wygoda w porównaniu do klasycznych grzejników żeliwnych z dawnych lat. Dalej ich zaletą jest to, że bardzo dobrze przewodzą ciepło - w praktyce oznacza to, że bardzo szybko po włączeniu kaloryferów w pokoju robi się ciepło. Dużym walorem grzejników aluminiowych jest również to, że mogą być zainstalowane zarówno w systemach otwartych, jak i zamkniętych. Ponadto są one odporne na korozję. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że grzejniki aluminiowe mają jeszcze tę zaletę, że ich gładka powierzchnia umożliwia bezproblemowe utrzymanie pożądanej przez nas czystości.
Jakie zaś wady mają takie grzejniki aluminiowe? Przede wszystkim niestety jest to metal dość miękki, zatem możemy łatwo dość doprowadzić do jego uszkodzenia mechanicznego. Nie zaleca się także łączenia grzejników aluminiowych z instalacją wykonaną z miedzi z uwagi na możliwość wystąpienia zjawiska określanego jako korozja elektromechaniczna.
Grzejniki dekoracyjne — ciekawe rozwiązanie
Zanim przejdziemy do ogólnego omówienia, warto jeszcze słowo powiedzieć na temat grzejników dekoracyjnych. Z podanych powyżej możliwości, najczęściej będą to grzejniki stalowe płytowe. Czym one się charakteryzują? Przede wszystkim tym, że mają różne, dość oryginalne kształty i najczęściej naprawdę całkiem nieźle się prezentują w domu. Ponadto do grzejników dekoracyjnych można zaliczyć także liczne przykłady nowoczesnych grzejników.
Grzejniki na miarę XXI wieku
Znamy już wady i zalety grzejników aluminiowych oraz stalowych. Teraz już w zasadzie jedynie od nas zależy, które rozwiązanie wydaje się dla nas praktyczniejsze i ciekawsze. Warto jednak tylko podkreślić, że zasadniczo wybór na rynku dzisiaj nie ogranicza się wyłącznie do grzejników stalowych czy aluminiowych, lecz oczywiście dostępne są różne nowsze rozwiązania. Przykładowo mogą to być grzejniki drewniane, kamienne, murowane, betonowe, czy też szklane. Często mogą mieć one fantazyjne barwy i kształty. Oczywiście niewątpliwie jest to rozwiązanie droższe, niemniej jednak także całkiem ciekawie się prezentujące.