Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile kosztuje remont łazienki?

2020-03-18
Ile kosztuje remont łazienki?

Cena robocizny.


Możemy zaoszczędzić parę tysięcy złotych, gdy spróbujemy wykończyć łazienkę sami. Jednam musimy wówczas liczyć się z tym, że może na tym ucierpieć jakość wykonania (na przykład: podłoga lub ściany będą krzywe, łazienka będzie źle pomalowana, prysznic może przeciekać), łazienka może być mniej trwała (na przykład: odpadną kafelki, farba nie będzie się trzymała, albo fugi zaczną się kruszyć) lub też remont przeciągnie się na tyle, że bardzo uprzykrzy nam to życie. Dlatego właśnie warto zapłacić parę tysięcy złotych za wykwalifikowanego fachowca z doświadczeniem. Możemy mu zapłacić za całość ustaloną stawkę lub za dzień pracy. Tego typu remonty zwykle ustalane są indywidualnie uwzględniając metraż łazienki i rodzaj wykonywanej pracy. Jeśli mamy wątpliwości, co do sposobu wyceny i uważamy, że dany majster zawyżył cenę, możemy zaprosić kolejnego i zapytać ile sobie zażyczy za taką pracę. Porównywanie wycen, to najlepszy sposób na to, by znaleźć najniższą ofertę. Możemy też trzymać się pewnych założeń określających ile praca majstra powinna wynieść.
Montaż urządzeń sanitarnych.
- zlew, wc, czyli toalety, umywalki, a także kompakty wc, wanny, prysznic - montaż tego typu urządzeń waha się od siedemdziesięciu do około trzystu złotych.
Czyli zakładając, że w naszej łazience chcemy mieć umywalkę, której montaż wyniesie sto złotych, montaż toalety, to również około stu złotych, montaż kabiny prysznicowej - około trzystu złotych. Całkowity koszt montażu tych trzech urządzeń, to około pięćset złotych.
- akcesoria łazienkowe, takie jak wieszaki, mydelniczki, półeczki. Jeśli założymy jedną półkę na ręczniki, jedną szafeczkę z lustrem nad zlewem, dwie małe półeczki pod prysznicem i jeden rząd czterech wieszaków, wszystko to przytwierdzone śrubkami na stałe do ścian, to za montaż każdej z tych rzeczy zapłacimy średnio około trzydziestu złotych. Całkowity montaż wyniesie nas około stu dwudziestu złotych.
- stelaże podtynkowe wykorzystywane do montażu wc w ścianie, to dodatkowe koszty, jednak tego typu rozwiązanie zapewnia nam oszczędność miejsca w łazience i ma duży walor estetyczny. Koszta montażu takiej toalety, to około trzystu - czterystu złoty.
Demontaż urządzeń sanitarnych.
Pamiętajmy, że demontując coś, co i tak mamy wyrzucić nie musimy być precyzyjni, ani starannie wykonywać tej czynności. Jeśli coś się popsuje, albo popełnimy jakiś błąd, to nie szkodzi, bo i tak wszystko zaraz wyląduje na śmietniku. Także demontaż najlepiej wykonać samemu. Jeśli jednak nie chce nam się tego robić, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Demontaż starych urządzeń sanitarnych, to koszt około stu złotych od sztuki.
Ściany i podłoga.
- skuwanie starych płytek, to około 30 złotych za metr kwadratowy.
- układanie płytek, to około 50 - 100 złotych za metr kwadratowy.
- wylewka oraz gruntowanie, to około 30 złoty za metr kwadratowy.
- malowanie ścian i sufitu, to około 10 złoty za metr kwadratowy.

Cena urządzeń sanitarnych i wyposażenia łazienki.


- wanna prostokątna z zabudową, to koszt około 500 złotych.
- umywalka z szafką pod umywalkę, to około 300 złotych.
- szafka nad umywalką, to około 200 złotych.
- półka na ręczniki, to około 80 złotych.
- parawan do wanny, to około 100 złotych.
- toaleta bez zabudowy, to około 200 złotych.
- dwie małe półeczki pod prysznic, to koszt 60 złotych.
- wieszaki, około 30 złotych.
Podsumowując, cena tych podstawowych urządzeń sanitarnych i dodatków, to około 1500 złotych.

Cena materiałów budowlanych.


W małej łazience mamy powierzchnię około czterech metrów kwadratowych do wykafelkowania. Metr kafelek kosztuje od około 20 złotych do nawet 60 złotych. Wybierając kafelki za 30 złotych, za całość płacimy 120 złoty. W zależności od tego, czy zdecydujemy się dodatkowo na dekor możemy za niego zapłacić dodatkowe 50 do 100 złotych.
Około dwóch litrów farby łazienkowej dobrej jakości kosztuje 50 - 60 złotych.
Dobrej jakości klej do płytek kosztuje około 30 złotych za worek 20 kilogramowy. Takich worków możemy zużyć kilka na małą łazienkę. Można policzyć około 100 złotych na klej (3 worki).
Silikon, jest bardzo ważny by uszczelnić wszystkie powierzchnie. Nie tylko tam, gdzie leje się woda - na przykład pod prysznicem, czy przy zlewie, ale również na styku ściany z podłogą i po prysznicem. Jeśli dokładnie zabezpieczymy wszystkie powierzchnie silikonem zużyjemy około czterech standardowych opakowań, gdzie każde kosztuje dwadzieścia złotych. Koszt silikonu: 80 złotych.

Podsumowując, można określić, że koszt remontu łazienki z zastosowaniem bardzo małego budżetu, może wynieść około 6000 złotych, natomiast stosując nieco lepsze materiały i nie przejmując się zbytnio budżetem możemy wyremontować małą łazienkę za około 12 tysięcy złotych.
Pamiętajmy, nim kupimy wanny, umywalki, akcesoria łazienkowe, wieszaki, mydelniczki, toalety, stelaże podtynkowe, kompakty wc, zróbmy najpierw oszacowanie kosztów, by nie mieć potem niemiłych niespodzianek.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel