Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak obliczyć moc grzejnika?

2020-03-17
Jak obliczyć moc grzejnika?Kiedy chcemy zainwestować w nowy grzejnik, sprawa często wcale nie wygląda tak łatwo, jak to miało być na początku. Pojawia się bowiem dość ważny parametr określany jako moc grzejnika? O co tutaj dokładniej chodzi? Czym jest tak w zasadzie ta moc kaloryfera? Jak obliczyć moc grzejnika do danego pomieszczenia? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej..

Moc grzejnika — co to za parametr


Każdy z nas zapewne kiedyś powiedział "od tego okna ciągnie" , "oj na poddaszu to zimno będzie" itp. Choć bowiem świadomie często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to jednak w istocie doskonale się orientujemy, w których pomieszczeniach w domu będzie chłodniej, a w których cieplej. A zatem nowoczesne bloki, w których dopiero co założono dodatkową warstwę ocieplenia na pewno będą cieplejsze niż kamienice z lat 50. Dalej pomieszczenia, w których zamontowane nowoczesne, termoizolacyjne okna, także będą cieplejsze niż te, gdzie okna są stare, drewniane i na dodatek bardzo często nieszczelne. Co oczywiście zrozumiałe trudniej jest także nagrzać wielki pokój o wymiarach stu metrów kwadratowych niż malutką sypialnię. Wysokie pomieszczenia także są trudniejsze do ogrzania. Do czego to wszystko się sprowadza?

Otóż właśnie — mówiąc w dużym skrócie, im dane pomieszczenie trudniej jest ogrzać do pożądanej temperatury, tym zasadniczo powinna być wyższa moc grzejnika. Mówiąc bowiem dość prosto, moc grzejnika określa, jak mocno może on grzać. Pewnie wiele osób pomyśli wówczas, że można po prostu wziąć najmocniejsze kaloryfery na rynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że będzie to w zasadzie postępowanie mocno nieekonomiczne i niewygodne. Przekręcamy głowicę zaworu nawet delikatnie, a grzejnik sprowadzi na nas żar jak z pustyni. Dlatego też najlepiej jest optymalnie dobrać moc grzejnika do danego pomieszczenia. Często zdarza się, że w każdym pomieszczeniu w domu będziemy mieli grzejnik o nieco innej mocy!

Moc grzejnika — jak ją dobrać ?


Powyżej opisaliśmy różne przykłady, od których może zależeć stopień trudności nagrzania danego pomieszczenia. Warto jeszcze raz je tutaj pokrótce opisać. A zatem będzie to-metraż danego pokoju, stopień izolacji zewnętrznej, rodzaj budownictwa, ilość i wielkość okien oraz wysokość pomieszczenia. To tylko te najważniejsze i ogólne parametry, warto bowiem wiedzieć, że przykładowo w przypadku budowania domu od początku i instalowania w nim np. ogrzewania podłogowego, bierze się pod uwagę jeszcze wiele innych czynników, które ostatecznie określą moc danych grzejników.

Wróćmy jednak do meritum. Otóż najczęściej potrzebną moc kaloryfera oblicza się w stosunku do metra kwadratowego mieszkania. Zacznijmy zatem od domów dobrze izolowanych - nowoczesnego budownictwa - tu standardowo mocgrzejnika oscyluje w okolicach 60W/m2. Jeśli jednak będzie to dom parterowy to wymagana moc grzejnika będzie już wynosiła 70W/m2. Dalej - jeśli w domu zagospodarowane jest poddasze i jest on piętrowy to potrzebna moc kaloryfera to 80W/m2, zaś jeśli jest to dom piętrowy z zagospodarowanym poddaszem, to będzie to 100W/m2.

Co zaś z blokami? Tu standardowo przyjmuje się potrzebną moc grzejnika na 80 - 100 W/m2, w zależności oczywiście od rodzaju budownictwa oraz tego, jak dany blok jest ogrzewany zewnętrznie, a także tego, jak wysokie są pomieszczenia.

Warto jednak jeszcze mieć na uwadze ilość okien w danym pomieszczeniu, a także ścian zewnętrznych. Przykładowo — podaliśmy, że moc grzejnika dla domku parterowego bez poddasza będzie wynosić około 70W/m2. Jednak jeśli jedno pomieszczenie ma np. bardzo ładne, duże pejzażowe okna i dodatkowo jeszcze przeszkloną całą ścianę, to naturalnie moc grzejnika będzie musiała być wyższa! Standardowo wówczas zalecana jest moc około 100W/m2.

Łazienka — osobne miejsce w domu

Na koniec warto powiedzieć nieco o łazience. Zazwyczaj bowiem chcemy, aby tutaj panowała wyższa temperatura, ponieważ najzwyczajniej w świecie jest to dla nas bardziej komfortowe rozwiązanie. Co jednak trzeba będzie tutaj zrobić? Co oczywiste — moc grzejnika łazienkowego będzie nieco wyższa niż w innych pomieszczeniach. Jeśli łazienka nie posiada okien ani ścian zewnętrznych, to moc grzejnika powinna wynosić około ok. 100-120 W/m2, jeśli zaś obecne jest okno lub ściana zewnętrzna, to warto wybrać kaloryfer o wyższej mocy — w okolicach 130 -150 W/m2.

Parametry a komfort termiczny

Oczywiście wiele także zależy od właścicieli danego mieszkania. Podane wyżej parametry standardowo wystarczają na utrzymanie w pomieszczeniach temperatury od 20 do 24 stopni Celsjusza. Dla większości osób jest ona w pełni wystarczająca, niemniej jednak niektórzy preferują cieplejsze pomieszczenia..W ustawieniu odpowiedniej temperatury pomogą nam także zestawy termostatyczne. A gdy już dobierzesz moc grzejnika, zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą. Szczególnie polecamy grzejniki firmy Diamond, które objęte są 10-letnią gwarancją producenta.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel