Oto kilka inspiracji czyli jak urządzić łazienkę.


Łazienka to miejsce w mieszkaniu, które służy nam bardzo często. Wiele osób ma jednak dylemat jak ją wykończyć lub zaaranżować w trakcie zbliżającego się remontu. Pomieszczenie to daje bardzo wiele różnych możliwości, z których możemy skorzystać. Oprócz dużej ilości standardowych pomysłów istnieje też kilka nieco bardziej osobliwych, które mogą być ciekawym, praktycznym czy oryginalnym rozwiązaniem. Jak zatem wykończyć łazienkę, aby była nowoczesna, komfortowa i oryginalna? Sprawdzone i te nieco bardziej “szalone” pomysły prezentujemy w tym tekście.

Jakie oświetlenie do łazienki? 


Jeśli szukamy pomysłów na ciekawą łazienkę, powinniśmy ich poszukiwania rozpocząć właśnie od oświetlenia. Choć często jest marginalizowane i traktowane po macoszemu, ma ogromny wpływ na wystrój i klimat wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem pomijając te standardowe, może być zastosowanie wielu małych źródła światła. Będą miały one postać kilkucentymetrowych żarówek led umieszczonych w różnych częściach łazienki. Dzięki temu nie będziemy zmagali się z nierównomiernych oświetleniem wnętrza oraz będziemy mogli optycznie powiększyć wnętrze łazienki, rezygnując z lampy. Kolejnym ciekawym pomysłem, na który warto zwrócić uwagę, jest wybór żarówek o zmiennym natężeniu światła. Na rynku obecnie istnieje wiele żarówek — zarówno tych tradycyjne sterowanych włącznikiem, jak i obsługiwanych poprzez smartfon, które potrafią świecić z różnym natężeniem. Zamontowanie takiego oświetlenia sprawi, że będziemy mogli dostosowywać go do pory roku, sytuacji czy pory dnia. Podczas nocnego korzystania z toalety nie powinniśmy zapalać intensywnego światła a korzystać z jak najsłabszego, aby nie wytrąci się “ze snu” powodując rozbudzenie organizmu. Wykorzystanie np. dwóch włączników o różnym natężeniu światła będzie z pewnością strzałem w 10!

Łazienka w kamieniu, betonie i drewnie


Kolejną ciekawą inspiracją, która może odmienić całkowicie naszą łazienkę, jest wykonanie jej w jednolitym stylu. Bardzo często łazienki zawierają różne elementy, które nie do końca są ze sobą skomponowane. W myśl tej inspiracji możemy wykonać łazienkę całkowicie w betonie, kamieniu czy drewnie. Zastosowanie różnych odcieni, kolorów czy form np. drewna sprawi, że łazienka nie będzie prosta, czy nudna, a jednocześnie pozwoli zachować jej całościowy charakter. Jeśli wykonujemy łazienkę w jednolitym stylu, znacznie łatwiej też jest dobrać dodatki w drugim stylu. Dobrym przykładem jest połączenie np. kamienia ze szkłem czy drewna z białą ceramiką. Dodatki takie znacznie prościej jest zestawić i wyglądają one bardziej okazale.

Tapety 3D


Następnym ciekawym pomysłem, na który warto zwrócić uwagę — szczególnie gdy szukamy oryginalnej inspiracji są tapety 3D. Są to tapety, które umieszcza się w łazienkach na całych ścianach, podłodze i suficie. Mają one za zadanie tworzyć iluzje i wrażenie trójwymiarowej przestrzeni. Od technicznej strony są to tapety wodoodporne z domieszką np. teflonu, dzięki czemu nie wchłaniają wody czy wilgoci. Do wyboru mamy różne rodzaje scenerii od piaszczystej plaży, po las, chmury, mały domek czy ulice Paryża. Wyklejenie łazienki tapetą 3d dawać będzie niezwykle ciekawy efekt. Po wejściu do łazienki rzeczywiście będziemy mogli “chodzić po piachu” a po rozglądnięciu się ujrzymy bezkres morza przed nami i bujny tropikalny las po bokach. Tapety tego typu są na tyle realistyczne, że imitując np. kamienną ścieżkę w lesie budzą pewne obawy u osób, które pierwszy raz wchodzą do łazienki.

Prysznic bez brodzika jak zrobić? 

W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań łazienkowych warto kierować się w stronę brodzików i pryszniców. Są one bardzo często wykorzystywane, gdyż są po prostu praktyczne. Wiele osób przykłada dużą uwagę do wyboru brodzika czy całej kabiny, pomijając możliwość stworzenia prysznica bezbrodzikowego. To rozwiązanie polega na stworzeniu prysznica na kafelkach i oddzielenie go od reszty łazienki jedynie np. szybami. Z technicznego punktu widzenia podłoga pod taki prysznic np. kafelkowa musi być odpowiednio izolowana. Możemy wybrać też niskoprofilowy — kilkucentymetrowy brodzik. Rozwiązanie to jest tańsze i daje luksusowy wizerunek. Korzystanie z takiego prysznica nie jest również problematyczne dla osób starszych, dzieci czy osób o ograniczeniach ruchowych. Możemy wykonać je też zarówno w małych łazienkach np. w częściowych wnękach itp. jak i dużych przestronnych łazienkach. Prysznic tego typu nie musi być również nudny czy minimalistyczny, gdyż możemy skorzystać np. z niskiego podestu czy złotych kranów i słuchawki prysznicowej oraz odpowiedniej kolorystyki kafli. Prysznic bezbrodzikowy to też możliwość połączenia go z wanną lub jacuzzi stojących obok, które służyć będzie do relaksu, jeśli mamy do dyspozycji większa ilość wolnego miejsca.

A może… wisząca wanna!


Jedną z najnowszych inspiracji, która bardziej postrzegana jest jako element designerski, jest… wisząca wanna. Tak, wanna, która nie styka się z podłożem, a wisi, istnieje rzeczywiście i to w kilku wariantach. Do najpopularniejszych należą konstrukcje w postaci wiszącej kuli oraz hamaka. Pierwsza opcja jest kulą wykonana z przezroczystego syntetycznego materiału i działa na podobnej zasadzie co krzesło “jajo”. Kula taka zwisa z sufitu i jest wypełniona wodą. Ta wlatuje do niej poprzez mocowanie z sufitu, a odpływa otworem w dnie kuli, prosto do kratki w podłodze pod kulą. Ten typ wanny będzie z pewnością prezentował się imponująco w domach prywatnych i dużych łazienkach. Do małych łazienek będzie nadawał się za to drugi typ wiszących wanien w postaci hamaku. Jest on również wykonany z syntetycznego tworzywa i przymocowany między dwiema przeciwległymi ścianami. Woda może być wpuszczana do takiej wanny zarówno przez złączeni ze ścianą, jak i oddzielny np. wysuwany kran. Odpływ również zlokalizowany jest w dnie wanny, a woda spływa do kratki pod wanną. Z pewnością, jeśli zależy nam na oryginalnych i ekscentrycznych wręcz rozwiązaniach warto wybrać taki rodzaj wanny. Choć nie kupimy jej w sklepie od ręki, istnieje możliwość jej zamówienia np. w naszym sklepie.