Jak wyczyścić fugi?

2020-03-18
Jak wyczyścić fugi?

Naturalne i sztuczne sposoby.



Do naturalnych sposobów czyszczenia, tych najbardziej newralgicznych elementów łazienki jakimi są fugi wciąż nie jest przekonanych zbyt wiele Polaków. Okazuje się jednak, że są to równie dobre sposoby, jak te chemiczne. W zależności od sposobu zabrudzenia można użyć różnych metod.

Jeśli powierzchnia zabrudzona jest kamieniem - osadem mineralnym powstałym na skutek parowania wody, na przykład pod prysznicem. Wówczas najbardziej sprawdzonym sposobem jest zwykły ocet spirytusowy sześcioprocentowy. Oczywiście polanie octem powierzchni płaskich, jest bardzo łatwe, jednak co zrobić, gdy osad jest na powierzchniach pionowych, z których łatwo spływa. Tu wystarczy zastosować watę porządnie nasączoną octem. Można nią obłożyć baterie łazienkowe i armaturę. Jeśli jednak powierzchnia, którą mamy umyć jest za duża, by stosować, aż tyle waty idealnie sprawdzi się butelka ze spryskiwaczem. Wystarczy do zwykłej pustej butelki ze spryskiwaczem nalać ocet, bez rozcieńczania go, po czym dokładnie spryskać wszystkie zabrudzone powierzchnia. Czynność najlepiej powtórzyć kilkukrotnie, co około dziesięć minut. Po takim zabiegu kamień schodzi bez szorowania przy użyciu zwykłej gąbki lub ściereczki.
Sporą przewagą takiego rozwiązania nad sztucznymi środkami higienicznymi dedykowanymi na kamień jest to, że nie wdychamy szkodliwych oparów przeróżnych toksycznych substancji. Pamiętajmy, że po ich zastosowaniu mogą zdarzać się omdlenia, uszkodzenia na poziomie komórkowym i rozwijać się przeróżne choroby płuc. Po każdorazowym zastosowaniu sztucznych substancji myjących należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
Po zastosowaniu octu oczywiście też unosi się charakterystyczny octowy zapach, jednak nie musimy martwić się o nasze zdrowie. Jest on zupełnie nieszkodliwy ani dla dorosłych, ani dla dzieci.

Zabrudzenia grzybem i pleśniami. W łazienkach ze słabą wentylacją często możemy zaobserwować charakterystyczne czarne plamki na fugach. Tego rodzaju zabrudzenia, to jasny znak, że w naszym domu pojawiła się czarna pleść. Warto poradzić z nią sobie jak najszybciej, gdyż jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia. Nie wolno pozwolić jej się rozwijać. Zniszczyć możemy ją znów zarówno za pomocą środków naturalnych, jak i chemicznych, jednak w tym przypadku, chemiczne są dużo bardziej skuteczne. Oczywiście toksyczne środki higieniczne mają fatalny wpływ na nasze zdrowie, dlatego musimy być bardzo ostrożni, dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, nie wdychać oparów i przebywać w nich jak najkrócej. Jednokrotne zastosowanie środka chemicznego dedykowanego konkretnie do czarnej pleśni powinno wystarczyć. Należy nanieść obfitą ilość preparatu w każde z zaczernionych miejsc i odczekać przynajmniej dziesięć minut, ale dużo lepiej działa, gdy poczekamy przynajmniej pół godziny. Po zastosowaniu preparatu pleśń po prostu znika i to bez szorowania. Należy spłukać całą łazienkę dokładnie i problem zostaje rozwiązany. Jeśli nie chcemy, by w przyszłości ponownie pojawiała się pleśń, musimy pamiętać o częstym wietrzeniu naszej łazienki.
Po każdym prysznicu należy uchylić drzwi i wietrzyć pomieszczenie przez przynajmniej pół godziny. Dodatkowo powinniśmy stosować profilaktycznie, domowe sposoby na pleśń. Raz w tygodniu myjąc prysznic rozsypmy sodę oczyszczoną, szczególnie w miejscach, gdzie wcześniej widzieliśmy pleśń. Następnie spryskajmy wszystko octem, aż zacznie się pienić i poczekajmy cierpliwie około dziesięciu minut. W miejscach, gdzie soda nie utrzymuje się, na przykład na ścianach, należy przygotować papkę i ją przykleić. Papkę robi się z sody z odrobiną octu i mydła. Taką mieszankę łatwo umieścić wszędzie, gdzie tylko zachodzi taka potrzeba.

Kolejnym świetnym naturalnym sposobem wyczyszczenia fug w całym domu może być zastosowanie mopa parowego. Specjalne końcówki dołączone w zestawach sprawiają, że możemy je łatwo szorować, oczyszczać, a cały brud odkleja się dzięki wypuszczaniu ogromnej ilości gorącej pary wodne. Tego typu metoda nie tylko jest skuteczna, ale też bezpieczna dla naszego zdrowia, a po umyciu w całym domu nie unosi się zapach sztucznych środków myjących. Powietrze zostaje nawilżone, co tylko sprzyja naszemu zdrowiu. Jeśli na czyszczonej powierzchni znajduje się kamień warto do zbiornika z na wodę w mopie parowym dodać odrobinę octu w ilościach, jakie sugeruje producent. W różnych modelach jest to czasem 1:2, 1:3, lub nawet 1:1.

Czyszczenie fug jest łatwe.



Jak widać czyszczenie, tych najbardziej newralgicznych miejsc w naszym domu wcale nie musi być trudne. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad i systematycznie sprzątać. Można używać sztucznych środków, można naturalnych - każdy sam może zdecydować, co woli bardziej.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel