Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na jakiej wysokości umywalka?

2020-03-18
Na jakiej wysokości umywalka?

Montaż umywalki - na jakiej wysokości?Warto dogłębnie rozważyć kwestie dotyczące wysokości, na jakiej mamy zamontować umywalkę. W trakcie remontu podejmujemy decyzję odnośnie wysokości umywalki na długie, długie lata. Dlatego też powinniśmy uwzględnić nie tylko nasz wzrost, ale założyć, że w przyszłości mogą pojawić się dzieci, które będą z niej korzystały. Model umywalki również ma ogromne znaczenie, gdyż na innej wysokości wiesza się modele wiszące, na innej małe umywalki, na innej te z misą w całości umieszczoną na blatach i te umieszczone na specjalnych wyżłobionych szafkach przeznaczonych pod zlew. Kolejnym czynnikiem bardzo często determinującym, na jakiej wysokości umieścimy umywalkę, są dostępność przyłączy do wody i odpływów kanalizacyjnych. Te często umieszczane są w standardowych wysokościach, bez naszego udziału. Jeśli aktualne wysokości nam nie pasują, wprawny hydraulik dopasuje nam je, do naszych wymiarów, czy modelu umywalki, jaki chcemy zamontować. Umywalki,syfony umywalkowe, baterie umywalkowe, szafki i na jakiej wysokości, to wszystko powinno się znajdować? Odpowiemy sobie, na te często zadawane pytania.

Wysokość umywalki w zależności od modelu.Spośród wielu rodzajów umywalek, warto omówić te najczęściej spotykane, czyli: umieszczane w całości na blacie, podwieszane, wolnostojące i wpuszczane w balat.
1. Umywalki umieszczane na balacie to takie, w których górna granica misy znajduje się na około osiemdziesięciu pięciu do dziewięćdziesięciu centymetrach wysokości. Długość ta mierzona jest od gotowej posadzki. Należy zwrócić uwagę, że najpierw montujemy blat, a dopiero później umywalkę, także już na etapie montowania blatu, musimy dokładnie oszacować jego wysokość oraz zostawić odpowiednią ilość miejsca na syfony umywalkowe. Biorąc pod uwagę wzrost domowników, jeśli ci są wysocy - mają powyżej stu siedemdziesięciu centymetrów wzrostu, powinni montować umywalki nieco wyżej, czyli na około dziewięćdziesiąt pięć centymetrów, do metra wysokości.

2. Umywalka umieszczona na specjalnej szafce. Tego typu szafki mają specjalne wycięte wnęki, do których pasuje misa zlewu. Dlatego najlepiej jest kupować je od razu w komplecie. Jeśli natomiast jesteśmy zmuszeni kupić je oddzielnie, to powinniśmy dokładnie przymierzyć, czy idealnie do siebie pasują. Tego typu zlewy możemy montować na wysokości około siedemdziesięciu pięciu do osiemdziesięciu centymetrów. Jeśli domownicy są dosyć wysocy, to wskazanym jest zastosowanie osiemdziesięciu centymetrów, jeśli niżsi siedemdziesięciu pięciu. Gdy w naszej łazience mamy miejsce, na drugą umywalkę, warto pomyśleć o zamontowaniu jej nieco niżej, by dzieci miały wygodę korzystania z niej. Dla dzieci do szóstego roku życia najlepiej sprawdzą się te montowane na wysokości około sześćdziesięciu do sześćdziesięciu pięciu centymetrów. Wszelkie wymiary podawane są od gotowej podłogi do górnej krawędzi misy umywalki. Dlatego należy pamiętać, że im głębsza umywalka, tym powinna być montowana niżej.

3. Umywalki wolnostojące i wpuszczane w blat montowane są zazwyczaj nieco niżej niż te na blacie. Optymalnie jest to wysokość około osiemdziesięciu pięciu, do dziewięćdziesięciu centymetrów. Dużo zależy od indywidualnego projekty, bo kształty tego typu umywalek mogą być przeróżne. Od zupełnie płaskich, bo bardzo obłe, jajowate, kwadratowe i asymetryczne.

4. Umywalki dla niepełnosprawnych. Stosuje się zazwyczaj wysokość osiemdziesięciu do osiemdziesięciu pięciu centymetrów mierzonych od podłogi, do górnej części misy. Jest to wysokość zbliżona lub nawet taka sama, jak dla osób pełnosprawnych, jednak tu znaczenie ma kształt umywalki. Powinna ona być bardzo wysunięta do przodu, by pod spodem było dużo miejsca na nogi, co sprawia, że jej użytkowanie jest dużo bardziej wygodne.

Dlaczego odpowiednia wysokość montażu umywalki jest taka ważna?Każdego dnia myjemy ręce od kilkunastu, do kilkudziesięciu razy dziennie. Czasem też opłukujemy twarz, dodatkowo kilka razy myjemy zęby, płuczemy je itp. Tego typu czynności przez cały dzień zajmują nam około pół godziny. Jeśli cały ten czas, każdego dnia będziemy ustawieni w złej pozycji, czyli nadmiernie pochyleni, możemy odczuć to w postaci bólu kręgosłupa. Dlatego ważne jest, by bardzo dobrze zastanowić się nad wysokością umywalki. Jeśli w mieszkaniu panuje dysonans związany ze wzrostem domowników i jedna osoba jest znacznie niższa - ma powiedzmy sto pięćdziesiąt centymetrów wzrostu, a druga znacznie wyższa - ma powiedzmy sto osiemdziesiąt centymetrów wzrostu, wówczas warto zastosować złoty środek, czyli optymalną wysokość. Optymalna, najczęściej używana wysokość umywalki, to osiemdziesiąt pięć centymetrów. Natomiast standardowa, najczęściej stosowana wysokość do montażu przyłączy wody i odpływu, to około pięćdziesięciu pięciu centymetrów dla otworu kanalizacyjnego oraz około sześćdziesięciu dla oczka wodnego.
Tego typu rozwiązania gwarantują swobodne połączenie syfonu oraz baterii umywalkowej, oraz łatwość użytkowania dla wszystkich domowników.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel