Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

2020-03-01

 


Ogrzewanie podłogowe — plusy.

Niewątpliwą i największą zaletą ogrzewania podłogowego jest ogromna powierzchnia grzewcza. Dzięki zastosowaniu węża typu Pex możemy w większości przypadków całość podłogi zamienić na powierzchnię grzewczą, co daje nam ogromną przewagę nad klasycznymi grzejnikami.

Kolejnym plusem jest zmniejszona ilość osiadania kurzu. Rury Pex ogrzewają posadzkę od spodu. Podłoga działa jak promiennik ciepła. Ze względu na mniejszą temperaturę, którą ogrzewamy pomieszczenie, zwiększa się wilgotność powietrza i powstają mniejsze jego ruchy. Powoduje to ograniczenie ilość osiadającego kurzu. Niższa temperatura ogrzewanego pomieszczenia wpływa także lepiej na nasze samopoczucie i komfort pracy.

Dzięki zastosowaniu instalacji ogrzewania podłogowego podnosimy znacznie estetykę wnętrza, a także zwiększamy możliwości aranżacyjne pomieszczenia, gdyż wszystkie elementy związane z ogrzewaniem schowane są pod podłogą.

Minusem natomiast jest długie wychładzanie podłogi oraz konieczność zastosowania uzupełniającej armatury grzewczej, takiej jak dodatkowe rury, rozdzielacze, pompy CO, zawory oraz automatyka sterująca.

W razie awarii istnieje ryzyko zalania pomieszczeń piętro niżej, ponadto, aby naprawić pękniętą rurę, musimy skuć posadzkę w miejscu awarii.

Grzejniki do centralnego ogrzewania — plusy

Niewątpliwym plusem grzejników jest ich prosta instalacji, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę tylko wymianę starych na nowe. Dzięki zastosowaniu wielu małych kanalików wewnątrz grzejników bardzo szybko się ogrzewają i oddają ciepło do pomieszczenia. Wpływ na to ma również materiał, z którego grzejniki są wykonane. Najczęściej są to grzejniki stalowe lub grzejniki aluminiowe.

Aby temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu nie podniosła się zbyt wysoko, w instalacjach stosuje się zawory termostatyczne. Zawory te odpowiednio regulują dopływem wody do grzejnika. Przepływ czynnika grzewczego zwiększa się, gdy zadamy większą temperaturę, a zmniejsza lub w zupełności odcina, gdy ją zmniejszamy.

Design metodą na ożywienie wnętrza?

Na rynku coraz częściej możemy spotkać grzejniki, które znacznie odbiegają kształtami i kolorami od standardowych rozwiązań. Producenci coraz częściej wprowadzają na rynek grzejniki o nowoczesnym designie. Produkty te cieszą się coraz większą popularnością, a dzięki nim możemy ożywić swoje pomieszczenie oraz nadać mu atrakcyjnego wyglądu.

Jak widać, temat wyboru właściwej formy ogrzewania nie jest prosty, a każda opcja wymaga odpowiedniego przemyślenia. Dlatego zachęcamy do przeanalizowania produktów w naszym sklepie internetowym. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z obsługą sklepu donbudbis.pl, która pomoże w dobraniu odpowiedniego grzejnika lub doradzi w sprawie armatury niezbędnej do podłączenia ogrzewania podłogowego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel