FAST SPECJAL 25KG Z WŁÓKNAMI SZARY
25FAST SPECJAL
zaprawa klejowa do styropianu i zatapiania siatki
Zastosowanie
FAST SPECJAL s
łuży do przyklejania płyt styropianowych(w tym płyt z dodatkiem grafitu) na wszystkich podłożach mineralnych, ceramicznych oraz do wykonywania warstwy zbrojonej w systemach ociepleń budynków ETICS FAST S.
Właściwości
FAST SPECJAL jest cementowo-polimerową zaprawą, wodo- i mrozoodporną charakteryzującą się zwiększoną paroprzepuszczalnością i wytrzymałością na obciążenia mechaniczne. Charakteryzuje się wysoką elastycznością i przyczepnością do praktycznie każdego rodzaju podłoża budowlanego. Jest wzmocniona włóknami.
Dostępne kolory: biały i szary
Opakowania
worek - 25 kg
Przygotowanie i sposób użycia
Zawartość opakowania wsypać do około 6 litrów wody i dokładnie wymieszać za pomocą wiertarki wolnoobrotowej, aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie pozostawić na około 10 minut i ponownie przemieszać przed użyciem (nie dolewać wody). Tak przygotowana zaprawa nadaje się do użytku przez okres od 2,5 do 3 godzin. W trakcie robót konieczne jest okresowe przemieszanie zaprawy co około 30 minut.
Mocowanie płyt styropianowych:
Prawidłowo przygotowaną zaprawę klejową możemy nanosić na płyty styropianowe na dwa sposoby. W przypadku ocieplania równych, otynkowanych powierzchni masę klejową można nałożyć na płyty cienkowarstwowo za pomocą packi zębatej o zębach kwadratowych 8 -10 mm. W wypadku muru nieotynkowanego zaprawę należy nakładać na płyty styropianowe metodą „obwodowo - punktową" tzn. przy pomocy kielni po obwodzie płyty pasmem o szerokości ok. 3-4cm oraz dodatkowo plackami w ilości 3-8szt. Wielkość placka powinna być uzależniona od od ich ilości. Należy przestrzegać zasady, aby zaprawa klejowa pokrywały nie mniej niż 40% powierzchni płyty. Prawidłowo wykonane obwódki powinny być oddalone od krawędzi na tyle, aby po dociśnięciu płyty klej nie wychodził poza jej obrys. Płyty styropianowe należy przyklejać ściśle jedna przy drugiej rozpoczynając od listwy cokołowej aż po dach z zachowaniem mijankowego układu spoin pionowych. W przypadku konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia układu przy pomocy łączników mechanicznych ich montaż możemy rozpocząć nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia płyt. Zawsze dokładną ich ilość, rodzaj, oraz sposób rozmieszczenia powinien zakładać projekt docieplenia.
Ważne informacje dodatkowe w przypadku klejenia styropianu z dodatkiem grafitu:
- nie montować nagrzanego styropianu,
- nie dopuszczać do nagrzewania się płyt podczas ich klejenia oraz w początkowym okresie wiązania,
- bezwzględnie stosować na rusztowaniach osłony ograniczające dostęp promieni słonecznych,
- nieprzestrzeganie powyższych wymogów może skutkować odspojeniem klejonego styropianu
Wykonanie warstwy zbrojonej:
Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię płyt styropianowych nakładamy cienką warstwę kleju o grubości około 3mm i rozprowadzamy ją przy pomocy pacy zębatej o wielkości zębów 10-12mm. W środek tak przygotowanej warstwy wciskamy siatkę z włókna szklanego do całkowitego jej zatopienia. Prawidłowo zatopiona siatka nie powinna być widoczna w licu warstwy i jednocześnie stykać się z płytami styropianowymi. Prawidłowa grubość warstwy zbrojonej powinna wynosić od 3-5mm.
Podczas prowadzenia prac należy przestrzegać odpowiednich warunków atmosferycznych tj. unikać wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia, opadów deszczu oraz wysokiej wilgotności powietrza.
Nie jest dopuszczalne doszpachlowywanie cienkiej warstwy kleju o gr. około 1mm do wyschniętej warstwy zbrojonej ze względu na jej słabą przyczepność(zbyt szybkie odparowanie wody z doszpachlowanej warstwy może skutkować jej osłabieniem i ostatecznie odspojeniem od podłoża)